Hydro-Fox

Edit

Hydro-Fox to specjaliści od systemów taniego a zarazem nowoczesnego ogrzewania i chłodzenia.

Dane kontaktowe

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny

Jak działa pompa ciepła

Interesuje Cię bezpłatna wycena ?

Kliknij przycisk poniżej, a my przedstawimy ci cenę w ciągu pierwszych pięciu minut

Jak działa pompa ciepła

Każdy kto zastanawia się nad montażem pompy ciepła u siebie napewno zastanawiał się jak ona działa, także w tym artykule poznasz odpowiedź na to pytanie.

Działanie pompy ciepła bardzo często jest porównywane do odwrotnego działania lodówki z taką różnicą że, lodówka usuwa ciepło z wnętrza i oddaje je na zewnątrz a pompa ciepła usuwa ciepło z przestrzeni zewnętrznej i zamienia je w energię, którą przekazuje do ogrzewanego pomieszczenia w postaci ciepła. W tym procesie wykorzystywana jest zasada fizyczna, tzw. efekt Joule’a Thomsona.

Proces który zachodzi podczas powstawania ciepła składa się z trzech części:

Systemu który pobiera potrzebną energię ze środowiska
Pompy ciepła, która uzyskane ciepło przekazuje do ogrzewanego budynku
Systemu dystrybucji, który rozprowadza ciepło lub tymczasowo je przechowuje

Krok 1: Pobranie ciepła z otoczenia np. gruntu lub wód gruntowych, które jest doprowadzane układem przewodów gdzie płynie niezamarzająca ciecz do pompy ciepła. Dzięki temu, że temperatura cieczy jest zawsze niższa od temperatury powietrza jest ona w stanie pobierać ciepło. Wyjątkiem są powietrzne pompy ciepła które zasysając powietrze z zewnątrz przez wentylator odrazu dostarczają ciepło z otoczenia bezpośrednio do pompy ciepła.

Krok 2: Pozyskane ciepło zostaje przekazane do drugiego obiegu podczas którego w parowniku zachodzi przekazanie ciepła z pierwszego obiegu do czynnika chłodniczego, który zostaje odparowany. Para czynnika chłodniczego przekazana jest do sprężarki gdzie znacząco podnosi temperaturę. Następnie gorący czynnik chłodniczy trafia do skraplacza gdzie jest skraplany i oddaje ciepło które zostanie wykorzystane w następnym kroku a sam zmienia stan skupienia na ciekły.

Krok 3: Ogrzewanie budynku w którym znajduje się instalacja grzewcza oraz system przechowujący ciepło. Najczęściej w instalacji znajduje się woda która jest czynnikiem grzewczym. Woda przejmuje ciepło które powstało podczas etapu drugiego i kieruje je do systemu dystrybucji czyli ogrzewania płaszczyznowego (np podłogowego), grzejników lub zbiornika wody grzewczej.

Pompy ciepła są ekologicznym źródłem energii ponieważ aż trzy czwarte energii potrzebnej do ogrzewania pobierają z otaczającego środowiska.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *